Intet mindre end fantastisk…
Har været på hyggeligt hjemmebesøg hos en af mine private hjemmefødere i dag.
Det er helt fantastisk at træde ind i det køkken, som for få dage siden fungerede som “fødekøkken”, med fødekarret fyldt med dejligt varmt vand og smertelindrende vand.
I sofaen inde i stuen sidder den nybagte mor med den skønne lille dreng. Tænk at han var så heldig at blive født i vand, med dæmpet lys, i stearinlysenes skær, hvor freden og roen var helt unik. For en kort stund kiggede katten Diamant forbi og spredte sin helt egen hygge ved at ligge på trægulvet og spinne, kort før presseveerne satte ind.
Alt dette foregår imens storesøster ligger ovenpå og sover sødt.
Amningen fungerer perfekt, alt ånder fred og fordragelighed og da hælprøven (PKU) er taget, kan jeg sige farvel – og måske på gensyn, hvis de bestemmer sig for at få barn nr. 3.
Jeg kører derfra med en fornemmelse af, at være en af Danmarks vel nok mest heldige jordemødre… tænk at få lov til at bringe børn til verden med kendthed, tryghed og kontinuitet som vigtigste arbejdsredskab – det er intet mindre end fantastisk :0)